sobota, 31 stycznia 2015

Alpejska kostka


Składniki:

biszkopt
3 jajka
2 czubate łyżki mąki
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
1/3 szklanki cukru
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao

Krem kajmakowo-bezowy:
180 g masła
puszka masy kajmakowej
25 dkg bez

Polewa: rozpuszczona czekolada


Przygotowanie:

Biszkopt: białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i ciągle ubijając dodajemy po jednym żółtku. Na koniec wsypujemy przesiane mąki, proszek i kakao, mieszamy łyżką. Ciasto wylewamy do blachy o wym. 25x36 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 175 stopni i pieczemy 25 minut.

Krem: Miękkie masło ucieramy na puch. Dodajemy po łyżce masy kajmakowej i miksujemy. Na koniec dodajemy pokruszone bezy i mieszamy.

Na wystudzone ciasto, wykładamy krem. Ja wierzch posyłam okruchami, które zdobyłam wyrównując biszkopt:) i polałam polewą. 

 Śliczne te sitko, prawda Ewo;)







niedziela, 25 stycznia 2015

Ciasto na pierogi

W poszukiwaniu ciasta idealnego od czasu do czasu przeglądam i testuje przepisy. Nie mogę nie wspomnieć o pierogach mojej Babci, które są dla mnie wzorem niedoścignionym, ale zdaję się, że już o tym wspominałam;) klik
 
Wczoraj namierzyłam przepis na blogu "Anka w garach" i po przetestowaniu ogłaszam go swoim faworytem:):):)


Składniki: 
 
600 dag mąki pszennej
1,5 szklanki gorącej wody
żółtko
2 łyżki oleju
łyżeczka soli
 
 
 Przygotowanie:
 
Do miski wsypujemy mąkę, sól, dodajemy olej i wbijamy żółtko. Mieszamy łyżką, a następnie powoli wlewamy gorącą wodę. Ciasto wyrabiamy, aż stanie się gładkie i plastyczne.

Jeszcze kilka rzutów;) i tak przygotowane ciasto odkładamy na kwadrans pod ściereczkę.




sobota, 24 stycznia 2015

Uszka z pasztetem + gadżet pierożnica

 W poszukiwaniu kuchennych gadżetów natrafiłam na urządzenie zwane "pierożnicą", zakupiłam i do roboty..., a żeby nie rozpisywać się specjalnie zaprezentuje technikę wykonania uszek krok po kroku za pomocą zdjęć. Jedyne o czym tak naprawdę należy pamiętać to, aby obficie obsypać formę mąką.


 Składniki: 

250 g mąki pszennej
około 100 ml gorącej wody
25 g miękkiego masła
1 żółtko
1/2 łyżeczki soli

farsz:
około 50 g pasztetu


Przygotowanie:

Mąkę wysypujemy na blat, dodajemy masło i siekamy nożem na drobne kawałki. Dodajemy żółtko, sól i wyrabiamy ciasto, stopniowo wlewając wodę. Po wyrobieniu, ciasto przykrywamy ściereczką i ostawiamy na chwilę, aby odpoczęło.

W między czasie przygotowujemy farsz: pasztet rozgniatamy widelcem, ewentualnie doprawiamy.

Ciasto cienko rozwałkowujemy, nakładamy małe kulki farszu (wielkośći orzecha laskowego) zakrywamy ciastem i wałkujemy.  Gotowe uszka wrzucamy do osolonego wrzątku dodajemy 2 – 3 łyżki oliwy i gotujemy około 3 minut, licząc od czasu wypłynięciu na powierzchnię,








Wiem, że uszka nie wyglądają jak uszka;), ale i tak będę zachwalać ten gadżet. Przede wszystkim dlatego, że dzięki tej formie, można szybko i łatwo wykroić sporą porcję kształtnych uszek, a co najważniejsze nic się nie rozkleja w trakcie gotowania.
Forma do kupienia na znanym pewnie wszystkim portalu aukcyjnym za niecałe 10 zł, nie znalazłam jej w żadnym stacjonarnym sklepie.
Polecam:):):)

Nikosiowy alfabet i miś;)

Mój dobrze rokujący kuchenny pomocnik, od paru dni domagał się ciasteczek, a dziś przy sobocie wyjątkowo się uaktywnił;), no cóż pozostawiłam mu wybór foremek i do dzieła...

Foremki literki zakupione w Tesco, miś wygrzebany na Biedronkowej wyprzedaży;)


Przepis na ciasteczka klik
















poniedziałek, 19 stycznia 2015

Imienionowo - Agnieszkowe pierniki czekoladowe

Wszystkim Agnieszkom, bardziej i mniej znanym też, z okazji ich święta - wszystkiego najlepszego;)

 


 Składniki:

    220 g miodu
    tabliczka gorzkiej czekolady (minimum 70% kakao)
    80 g cukru pudru
    kostka  masła
    600 g mąki
    70 g kakao
    1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
    szczypta soli
    łyżeczka przyprawy do piernika
    2 jaja
   

Przygotowanie:

Do rondelka wrzucamy masło, miód i czekoladę, mieszamy do połączenia się składników. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy kakao, przyprawę, proszek do pieczenia i cukier puder.

Jajka roztrzepujemy, dodajemy je do suchych składników razem z czekoladową mieszanką i zagniatamy -  ciasto zawijamy w folię i wkładamy na godzinę do lodówki.

Schłodzone ciasto  rozwałkowujemy i wykrawamy ciasteczka. Pieczemy w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 13-14 minut.
















niedziela, 18 stycznia 2015

Pierogi nie ruskie z cyklu kuchnia kresowa + gadżet lejkopieróg

Dlaczego pierogi nie ruskie, stały się ruskimi? Próżno szukać ich w Rosji -  potrawa ta jest praktycznie w ogóle nie znana. I nic dziwnego, pierogi ruskie, to nie przysmak rosyjski, a tradycyjna potrawa kresowa, ugotowana po raz pierwszy na terenach Rusi Kijowskiej, czyli na Ukrainie.

Składniki:   

ciasto:
500 g mąki
 220-230 ml gorącej wody
1 łyżeczka soli 
1 jajo 
farsz: ugotowane ziemniaki, twaróg

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy ciasto, odstawiamy na chwilę, aby odpoczęło. Ugotowane ziemniaki przepuszczamy przez praskę, a następnie łączymy z białym serem.

W zasadzie w kwestii przygotowania to już wszystko, a teraz najważniejsze. Każdy ma swoją metodę na lepienie pierogów, ja zazwyczaj, jeśli już się do tego zabiorę robię to w sposób klasyczny, czyli z rozwałkowanego ciasta wykrawam szklanką kółka, nakładam farsz i zlepiam. 

Mistrzynią w robieniu pierogów jest naturalnie moja babcia, których smak i sposób lepienia po dziś dzień jest dla mnie niedościgniony;) Tam nie było mowy o wałkowaniu i wykrawaniu. Najpierw odbywało się rolowanie, później odrywanie malutkich kawałków ciasta, aby je następnie "skulkować" i rozrobić placek. Wszystko to z boku wyglądało na proces wręcz niewykonalny, jednak finałem była cała armia kształtnych i niemalże identycznych pierogów. 

Przyznam, że do robienia pierogów zabieram się bardzo rzadko, czasy takie, że czasu brak. I chociaż świadomość, że zlepiony mechanicznie pieróg, nigdy nie będzie smakował tak jak ten wyrobiony "palcyma", rozpoczęłam internetowe poszukiwania w celu odnalezienia czegoś, co chociaż trochę ułatwi, a zarazem przyśpieszy ten proces. W oko wpadło mi urządzenie pod nazwą "lejkopieróg" i chociaż nie była to miłość od pierwszego wejrzenia postanowiłam się skupić właśnie na nim. 

Lejkopieróg mimo swojej prostoty bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i zaoszczędził traumy związanej z "palcowym" lepieniem pierogów, nie pozostaje mi zatem nic innego jak tylko go polecić:):):)

Po wykrojeniu i ugotowaniu wszystko razem trzyma się kupy:) nic się nie rozkleja, pierogi są bardzo kształtne i jednolite.




















piątek, 9 stycznia 2015

Bardzo prosty i szybki piernik bez miodu


Składniki:

1/2 słoika dżemu z czarnej porzeczki
2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
1 szklanka mleka
1/2 szklanki oleju
3 jajka
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka kakao

bakalie: rodzynki, suszone morele, figi, mieszanka keksowa - ilość wg uznania

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy, wylewamy do wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą formy (keksówka 25 cm). Ciasto wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 60 minut.


Kruche babeczki z makową masą


 Składniki: 

300 g mąki pszennej  
150 g margaryny 
1 łyżka cukru pudru 
2 żółtka 
2 łyżki zimnej wody

nadzienie: masa makowa

Przygotowanie:
 
Wszystkie składniki ciasta zagniatamy na jednolitą masę i wkładamy na około 30 minut do lodówki. Schłodzonym ciastem wylepiamy (natłuszczone olejem lub margaryną) foremki. Napełniamy masą makową i przykrywamy wykrojonymi z ciasta gwiazdkami.
 Babeczki wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 20 minut.
 








Zapiekanka "Leniwa żona" z cyklu kuchnia kresowa

Polecam tą zapiekankę nie tylko ze względu na ciekawą nazwę, ale dlatego,
że jest naprawdę smaczna. Wszystko zależy od składników w tym przypadku przede wszystkim od pierogów. Możemy je  zrobić sami, ale czy wtedy "leniwa żona" nadal będzie leniwą;)


Składniki:

500 g mrożonych pierogów z mięsem,
2 cebule, 
100 g żółtego sera, 
4 jajka, 
250 g gęstej śmietany,
sól, pieprz


Przygotowanie:

 Naczynie żaroodporne smarujemy masłem. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na patelni. Cebulą okraszamy pierwszą warstwę pierogów. Podsypujemy serem, układamy drugą warstwę z pierogów i zalewamy przygotowanym z jaj i śmietany sosem. Przyprawiamy solą i pieprzem. Zapiekankę wkładamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na około 40 minut.




Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...